Hakkımda

Sana bir hikâye anlatacağım. Masal gibi… Ama gerçek insanların hayatlarından, zamanımızın ötesinden bir kesiti hatırlatmış olacağım.

İnsanların doğdukları yerde büyüdükleri, büyüdükleri yerde yaşadıkları, yaşadıkları yerde yaşlandıkları ve gömüldükleri dönemler vardı. Herkesin birbiriyle dayanışma içinde kocaman bir aile gibi yaşadıkları, aidiyet duygusuyla bir kabile olarak hayatı paylaştıkları dönemler…
Kadınların, kanama zamanları geldiğinde birbirlerinden destek alabilmeleri için, yaşam alanlarından biraz uzakta kurdukları “Kırmızı Çaldır’ları” vardı. Doğa ana ile dengede yaşayan kabile kadınları, bu çadırda geçirdikleri günlerde, kanamaları durmuş bilge kadınların hikâyeleriyle derinleşir, şarkılar söyleyerek özgürce dans ederlerdi. Hiç kanamamış kız çocukları ise, bu coşkulu buluşmalardan aldıkları ilham ile büyümeyi hayal ederdi. Kanamaya başlayan kadınlar, üstünde çalıştıkları işleri bırakıp diğerlerine katılır, bedenlerin bu önemli dönüşümü için dinlenip birbirleri ve kendileri için sevgi, hoşgörü, aşk dolu bir alan yaratırlardı. Kanayan kadın, doğaüstü güçlerine hâkim bir döneminde olduğundan, kabilenin geleceğine dair kararlar verebilirdi; rüyalarından, istiharelerinden ya da tefekkürlerinden gelen bilgileri erkeklere aktarabilir, kabilenin geleceği ile ilgili kararda etkili rol oynarlardı. Kabilenin erkekleri ise, tüm bu süreci çadıra girmeden, o güvenli alanı dışarda yaktıkları ateşle desteklerlerdi.

Hikâyemizi bugüne taşıdığımızda oyuncular aynı kalsa da, roller ve senaryo daha farklılaştı

Bugün kendi kanlarından utanarak, tiksinerek çoğu zaman acı, öfke, nefret veya ızdırap içinde bu dönemin bitmesini bekleyen kadınlara rastlayabiliyoruz. Shakti House’da ezoterik bilgilerden ve kadim öğretilerden aldığımız güçle, kadınlara regl döneminde fiziksel destek verilebilecek, kadını ruhsal yolculuğunda besleyecek bir alan yarattık. Sağlıklı yaşama bütünsel bakış açısıyla, hormonal dengeyi öne çıkaran yoga pratikleriyle, Tantra geleneğinden gelen ritüellerle, kanımızı ve bedenimizi kutsadığımız farkındalıkta, modern tıp ve bilimsel çalışmaların ışığında verdiğimiz hijyen eğitimleriyle kadının kendiyle olan ilişkisini yeniden tanımlamasını sağlayacak bir güvenli alan yarattık. İlk defa regl olan kızlara eğitim vermeyi, onların yolculuklarını kutsamayı ve onurlandırmayı niyet ettik. Sanat atölyeleriyle ve kadın çemberleriyle regl olan kadınlar ve artık regl olmayan bilge kadınlar için samimi ve büyütücü bir alan yarattık.

Shakti House, Fora Ovacık Evleri, No: 7/11 Ovacık Gebze